Studiuj bez barier na Uniwersytecie Bielsko-Bialskim!

Program „Aktywny Samorząd"

Data: 17.09.2023 Kategoria: Informacje

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych opracował nowy program skierowany do osób indywidualnych - „Aktywny Samorząd". Realizować go będą samorządy powiatowe.

Program jest rozszerzeniem działań, które samorządy z powodzeniem realizują na rzecz osób niepełnosprawnych od wielu lat. Chodzi przede wszystkim o to, aby eliminować bariery, które ograniczają uczestnictwo osób niepełnosprawnych w życiu społecznym i zawodowym lub utrudniają ich dostęp do edukacji. Teraz decyzje 1 odnośnie dofinansowania będą zapadać bezpośrednio w samorządach, a więc bliżej ludzi. Łatwiejsze, bo bliższe miejscu zamieszkania będzie też składanie wniosków.

Na co mogą liczyć niepełnosprawni?
Dofinansowanie PFRON obejmie:

• zakup i montaż oprzyrządowania do samochodu,
  • zakup specjalistycznego sprzętu komputerowego wraz z oprogramowaniem
  • zakup urządzeń lektorskich i brajlowskich
  • szkolenia w zakresie obsługi nabytego w ramach programu sprzętu komputerowego i oprogramowania
  • zakup wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym
  • utrzymanie sprawności technicznej posiadanego wózka elektrycznego
  • uzyskanie prawa jazdy kategorii В
  • koszt pobytu dziecka osoby niepełnosprawnej w żłobku lub przedszkolu

Warto wiedzieć
Nabór wniosków o dofinansowanie rozpocznie się w lipcu i potrwa do końca września br. Wnioski będą przyjmowane przez jednostki organizacyjne samorządów powiatowych. Posiadany stopień niepełnosprawności musi być potwierdzony odpowiednim orzeczeniem.

Więcej informacji o programie „Aktywny Samorząd" można znaleźć na stronie www.pfron.org.pl oraz w starostwach powiatowych

©2023 UBB. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja: OPTeam S.A.