Studiuj bez barier na Uniwersytecie Bielsko-Bialskim!

Stypendium specjalne
Stypendium dla osób niepełnosprawnych
w roku akademickim 2022/2023
 
Stypendium dla osób niepełnosprawnych – może otrzymać student posiadający orzeczenie o niepełnosprawności, orzeczenie o stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie, o którym mowa w art. 5 oraz art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Zgodnie z art. 5 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych orzeczenie lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o:

  1. całkowitej niezdolności do pracy, ustalone na podstawie art. 12 ust. 2 w/w ustawy, i niezdolności do samodzielnej egzystencji, ustalone na podstawie art. 13 ust. 5 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych traktowane jest na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;
  2. niezdolności do samodzielnej egzystencji, ustalone na podstawie art. 13 ust. 5 w/w ustawy, jest traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;
  3. całkowitej niezdolności do pracy, ustalone na podstawie art. 12 ust. 2 w/w ustawy, jest traktowane na równi z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności;
  4. częściowej niezdolności do pracy, ustalone na podstawie art. 12 ust. 3 w/w ustawy, oraz celowości przekwalifikowania, o którym mowa w art. 119 ust. 2 i 3 w/w ustawy, jest traktowane na równi z orzeczeniem o lekkim stopniu niepełnosprawności.

Zgodnie z art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych orzeczenie lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych:

  1. Osoby, które przed dniem wejścia w życie ustawy zostały zaliczone do jednej z grup inwalidów, są osobami niepełnosprawnymi w rozumieniu ustawy, jeżeli przed tą datą orzeczenie o zaliczeniu do jednej z grup inwalidów nie utraciło mocy.
  2. Orzeczenie o zaliczeniu do:
    - I grupy inwalidów traktowane jest na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;
    - II grupy inwalidów traktowane jest na równi z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności;
    - III grupy inwalidów traktowane jest na równi z orzeczeniem o lekkim stopniu niepełnosprawności.
  3. Osoby o stałej albo długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym uznaje się za niepełnosprawne, z tym że:
    - osoby, którym przysługuje zasiłek pielęgnacyjny, traktuje się jako zaliczone do znacznego stopnia niepełnosprawności;
    - pozostałe osoby traktuje się jako zaliczone do lekkiego stopnia niepełnosprawności;
W przypadku studiowania na więcej niż jednym kierunku studiów stypendium dla osób niepełnosprawnych można pobierać tylko na jednym, wskazanym przez studenta kierunku.
 
  1. Student kształcący się równocześnie na kilku kierunkach studiów może otrzymywać świadczenia tylko na jednym, wskazanym przez niego kierunku. Świadczenia to:
    - przysługuje na studiach pierwszego stopnia, studiach drugiego stopnia i jednolitych studiach magisterskich.
    - nie przysługuje studentowi posiadającemu tytuł zawodowy: magistra, magistra inżyniera albo równorzędny, licencjata, inżyniera albo równorzędny, jeżeli ponownie podejmuje studia pierwszego stopnia.   
  2. Łączny okres, przez który przysługują świadczenia wynosi 12 semestrów, bez względu na ich pobieranie przez studenta, z zastrzeżeniem że w ramach tego okresu świadczenia przysługują na studiach:
    - pierwszego stopnia – nie dłużej niż przez 9 semestrów; 
    - drugiego stopnia – nie dłużej niż przez 7 semestrów.
  3. Łączny okres, o którym mowa w pkt 2, jest dłuższy o 2 semestry w przypadku, gdy student podjął jednolite studia magisterskie, których czas trwania określony w przepisach prawa wynosi 11 albo 12 semestrów.   
  4. Do okresu, o którym mowa w pkt 2 i 3, wlicza się wszystkie rozpoczęte przez studenta semestry na studiach, o których mowa w pkt 1 ppkt 1, w tym semestry przypadające w okresie korzystania z urlopów, o których mowa w art. 85 ust. 1 pkt 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, z wyjątkiem semestrów na kolejnych studiach pierwszego stopnia rozpoczętych lub kontynuowanych po uzyskaniu pierwszego tytułu zawodowego licencjata, inżyniera albo równorzędnego. W przypadku kształcenia się na kilku kierunkach studiów semestry odbywane równocześnie traktuje się jako jeden semestr.
  5. Przepisy ust. 4 stosuje się odpowiednio do studentów, którzy kształcili się lub uzyskali tytuły zawodowe za granicą.
  6. W przypadku gdy niepełnosprawność powstała w trakcie studiów lub po uzyskaniu tytułu zawodowego stypendium dla osób niepełnosprawnych przysługuje przez dodatkowy okres 12 semestrów. Przepisy ust. 2 i 4 stosuje się odpowiednio.
 
Stypendium dla osób niepełnosprawnych nie przysługuje studentom będącym:
  1. kandydatami na żołnierzy zawodowych lub żołnierzami zawodowymi, którzy podjęli studia na podstawie skierowania przez właściwy organ wojskowy i otrzymali pomoc w związku z pobieraniem nauki na podstawie przepisów o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych;
  2. funkcjonariuszami służb państwowych w służbie kandydackiej albo będących funkcjonariuszami służb państwowych, którzy podjęli studia na podstawie skierowania lub zgody właściwego przełożonego i otrzymali pomoc w związku z pobieraniem nauki na podstawie przepisów o służbie.
 
Terminy składania wniosku 
Ustalenie prawa do stypendium dla osób niepełnosprawnych oraz jej wypłata następuje na wniosek studenta. Formularz elektroniczny wniosku o przyznanie stypendium należy wypełnić i zarejestrować na stronie:
https://usosweb.ath.bielsko.pl

Po zalogowaniu się do USOS należy wybrać zakładkę"Dla Wszystkich"następnie ikonę"Wnioski"i wybrać wniosek o przyznanie stypendium dla osób niepełnosprawnych w terminie od 1 do 17 października 2022 r. w semestrze zimowym oraz od 1 do 14 marca 2023 r. w semestrze letnim.

Zarejestrowany wniosek należy wygenerować z USOS i wydrukowany przedłożyć w dziekanacie wydziałuwraz z wymaganą dokumentacją w terminie do 18 października 2022 r. w semestrze zimowym oraz do 15 marca 2023 r. w semestrze letnim. Jeżeli powyższe terminy, przypadają na dzień wolny od pracy, termin upływa w dniu następnym.
 

Instrukcja wypełniania wniosków o przyznanie świadczeń w USOS

Pobierz plik

(W razie problemów przy wypełnianiu wniosku, można kontaktować się w dziekanacie wydziału z koordynatorem upoważnionym do przetwarzania wniosków).
 
W przypadku stypendium dla osób niepełnosprawnych możliwe jest złożenie wniosku o przyznanie świadczenia także w trakcie semestru. Świadczenie może zostać przyznane od miesiąca w którym wniosek został złożony pod warunkiem, że wniosek zostanie zarejestrowany w USOS w terminie do 15 dnia miesiąca w okresie wypłacania stypendiów. W przeciwnym razie stypendium zostanie przyznane od następnego miesiąca bez wyrównania za poprzednie miesiące. Formę papierową wygenerowanego poprzez USOS wniosku wraz z załącznikami należy złożyć w dziekanacie wydziału w terminie do 16 dnia miesiąca.
 
Szczegółowe kryteria, tryb przyznawania, sposób ustalania i wypłacania świadczeń pomocy materialnej oraz sposób dokumentowania sytuacji materialnej określa Regulamin świadczeń dla studentów.

©2023 UBB. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja: OPTeam S.A.